O nas-KS"Górnik"Sosnowiec

Witamy na stronach Sekcji Pływackiej
Klubu Sportowego" Górnik "Sosnowiec.

 

 

Sekcja Pływacka –historia

Założycielem sekcji był Janusz Hakke powstała w 1967r., jego działalność kontynuował Krzysztof Piekutowski, a po nim Eugeniusz Zandecki. Dzięki zabiegom klubu i zaangażowanych w ideę ruchu pływackiego dyrektorów i nauczycieli Szkół Podstawowych nr 25 i 31 ,powstały klasy o poszerzonym programie nauki pływania. Z młodzieży tej wyłoniono grupę uczniów , którzy swój talent poparli ciężką pracą osiągając wspaniałe efekty.

W sekcji znajdowało się 120 młodych sportowców.

Medaliści Mistrzostw Polski sekcji pływackiej KS"Górnik"Sosnowiec (alfabetycznie):

Bartel Edyta ur. 1985 r. – mistrzyni Polski – styl klasyczny

Burtan Tomasz ur. 1973 r. – wielokrotny mistrz Polski, rekordzista Śląska, reprezentacja Polski – styl  klasyczny

Czech Arkadiusz ur.2003 r. - medalista Mistrzostw Polski - styl dowolny

Fiuk Jacek ur.1970 r. –  medalista Mistrzostw Polski

Frucz Mateusz ur.1984 r. – mistrz Polski,  – stypendysta Rochester College USA – styl motylkowy

Kajca Dagmara ur.1995 –  medalistka Mistrzostw Polski  - styl motylkowy i styl zmienny

Kalisz Adrian ur. 1986 r. – medalista Mistrzostw Polski – styl grzbietowy

Lysko Jakub ur. 1985 r. – medalista Mistrzostw Polski – styl dowolny

Niemczyk Olga ur. 1976 r. – medalistka Mistrzostw Polski – styl motylkowy

Nowak Aleksandra ur. 1992 r. – medalistka Mistrzostw Polski – styl grzbietowy

Misiórska Katarzyna u.1993 r.-medalistka Mistrzostw Polski-styl grzbietowy

Olszewska Małgorzata ur. 1970  r. – wielokrotna mistrzyni Polski, reprezentacja Polski  – styl motylkowy

Owczarek Aneta ur. 1975 r. – wielokrotna mistrzyni Polski – styl motylkowy

Segda Łukasz ur.1976 r. – medalista Mistrzostw Polski – styl motylkowy

Stolarczyk Rafał ur. 1968 r. – medalista Mistrzostw Polski – rekordzista Polski – styl grzbietowy

Zaborowicz Julia ur.2001 r.- wielokrotna mistrzyni Polski, rekordzistka Śląska, reprezentacja Polski - styl dowolny i styl motylkowy

Obecnie w zajęciach sekcji pływackiej uczestniczy ok.100 dzieci z całego Sosnowca.

Zajęcia treningowe prowadzą :

Balińska Aneta, Bujoczek Agnieszka, Burtan Tomasz, Broczkowska Anetta, Hazuka Bartłomiej, Malisz Jerzy, Nowak Bartosz 

 
  
Historia klubu

 

 

 

Od 1964 roku na terenie Zagórza przy organizacjach młodzieżowych: Związku Walki Młodych i Organizacji towarzystw Uniwersytetów Robotniczych działały dwa Kluby piłkarskie: ZRYW i OMTUR.
W wyniku ich połączenia 11 listopada 1949 roku przy Kopalni Węgla Kamiennego "Mortimer" oficjalnie powołano Klub "Górnik" Zagórze.
W 1957 roku następuje rozwój Klubu o sekcję bokserską, która zyskuje wśród pracowników kopalni i mieszkańców Zagórza coraz większą popularność.
Mecze bokserskie rozgrywano na kopalnianej sali zbornej szybu "Józef" a piłkarskie na boisku w Zagórzu. W połowie lat 60- tych podjęto decyzję o budowie stadionu sportowego w Zagórzu, który oddano do użytku w 1970 roku.
W 1967 roku powstają kolejno : sekcja piłki ręcznej i sekcja pływacka, a w 1971 r. sekcja akrobatyki motorowej jako jedyna w Polsce.
Na skutek zmian administracyjnych (włączenie Zagórza i Klimontowa do Sosnowca) i gospodarczych (połączenia Kopalni "Mortimer" - Porąbka i Kopalni "Klimontów")w jeden organizm o nazwie Kopalnia Węgla Kamiennego "Czernowe - Zagłębie", połączeniu uległy w 1976 roku działające przy kopalniach Klubu: Górnik Zagórze i Górnik Klimontów przyjmując nazwę Klub Sportowy "Górnik" Sosnowiec.
W tym czasie działały następujące sekcje:

-akrobacji motorowej
-bokserska
-kolarska
-piłki ręcznej
-piłki nożnej
-pływacka
-szachowa

Wszystkie sekcje mogły funkcjonować i rozwijać się dzięki olbrzymiej pomocy materialnej i finansowej patrona Klubu, którym była Kopalnia. Kopalnia wybudowała wszystkie obiekty sportowe w tym dwa stadiony, dwa baseny i halę widowiskowo-sportową w Zagórzu oraz dbała o ich utrzymanie.
Kadra zawodnicza, szkoleniowa i działacze klubowi byli zatrudnieni na etatach zakładowych.
Kłopoty wydobywcze i likwidacyjne kopalni stały się początkiem kłopotów Klubowych. Na przełomie lat 1990-1991 w trosce o swój dlaszy byt kopalnia rozpoczęła proces pozbywania się obiektów socjalnych i sportowych. Stadion sportowy i basen w Klimontowie oraz halę sportową w Zagórzu przekazano Urzędowi Miejskiemu w Sosnowcu. Basen w Zagórzu sprzedano prywatnemu właścicielowi, zaś stadion w Zagórzu przekazano w bieodpłatne administrowanie Klubowi "Górnik" Sosnowiec.
Zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi podejmowali pracę zawodową w kopalni, bądź przenosili się do innych klubów. W tym okresie, całkowitej likwidacji uległy: sekcja akrobatyki motorowej oraz kolarska.
W sekcjach piłki nożnej, piłki ręcznej i boksu zrezygnowano z drużyn seniorów. W styczniu 2005 roku na bazie drużyny juniorów piłki nożnej trenującej w Klimontowie działacze utworzyli Uczniowski Klub Sportowy odłączając się tym samym ze struktur "Górnika" Sosnowiec.
W całej historii klubu wiodącymi sekcjami były boks i piłka ręczna występujące w I lidze, szachiści w II lidze, piłkarze nożni w lidze okręgowej. Drużyna seniorska kolarzy zdobyła tytuł drużynowego mistrza Polski w 1981 roku, a Józef Pytowski tytuł indywidualnego mistrza Polski. Pozostałe sekcje juniorów zdobywały dla klubu wieleset medali indywidualnych i drużynowych mistrzów Polski i Śląska.

Najwybitniejszym zawodnikiem Górnika w historii jest pan Henryk Średnicki - jedyny polski Mistrz Świata w boksie. 

 

Obecnie w klubie działają 4 sekcje :boks,piłka nożna,piłka ręczna, pływanie.